Merhaba 👋
Comer hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Gönder

dijital pazarlamada bir ajans İle çalışmak mı, dijital pazarlama uzmanı çalıştırmak mı?

 • Comer
 • dijital pazarlamada bir ajans İle çalışmak mı, pazarlama uzmanı çalıştırmak mı?
 • 08 Eylül 2021

DİJİTAL PAZARLAMADA BİR AJANS İLE ÇALIŞMAK MI, DİJİTAL PAZARLAMA UZMANI ÇALIŞTIRMAK MI?

Bir e-ticaret siteniz var ise, dijital pazarlama konusunda seçim yapmanız gereken iki geçerli yol vardır; bir dijital pazarlama ajansıyla çalışabilirsiniz ya da ekibinize bir dijital pazarlama uzmanı dahil edip, süreci ona yönettirebilirsiniz.

 Hangi seçeneği seçeceğiniz büyük olasılıkla üç faktöre bağlı olacaktır:

 1. Şirketinizin büyüklüğü
 2. Bütçeniz
 3. Pazarlama hedefleriniz

 

Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmak için nedenler

Bir dijital marketing ajansı ile çalışmak, sizi bir çok iş yükünden kurtarır ve  dijital pazarlama tarafındaki işlerinizi zahmetsiz hale getirir:

 • E-ticaret ajanslarının büyük çoğunluğu işleri konusunda uzmanlaşmıştır. Doğru seçilen bir ajansın yalnızca arama motoru optimizasyonuna (SEO) odaklanan bir ekibi, yalnızca sosyal medyaya odaklanan bir ekibi, yalnızca arama motoru reklamlarına  odaklanan uzman bir ekibi olacaktır. Ancak ekibinize dahil ettiğiniz, sizin için çalışan bir dijital pazarlama uzmanı aynı anda tüm şapkaları takmaya çalışacağından, genellikle temel konularda başarılı olabilse de, her konuda uzmanlık gösteremeyecektir.
 • Arama motoru ve reklam algoritmaları sürekli güncellendiğinden, gelişmelere ayak uydurmak çok kolay olmayabilir. Bir dijital pazarlama ajansı yalnızca bu değişikliklere ayak uydurmakla kalmaz aynı zamanda güncellemeler karşısında proaktif olarak özel stratejiler oluşturabilir.
 • Her şeyi yapmasını beklediğiniz kurum içi çalışanınıza ödediğiniz maaş ile benzer bir tutara,  her alanda ayrı uzmanlarla çalışabilmek için, ajans doğru bir tercih olabilir.

 

Dijital pazarlama uzmanı çalıştırmak için nedenler

E-ticaret sitenizin dijital pazarlama konusunda başarılı olmasının tek yolu ajanslar değildir. Kurum içi çalıştırdığınız bir dijital pazarlama uzmanı sahip olduğunuz bütçeyle işinize yarayacak çok yönlü bir dijital pazarlama strateji oluşturabilir. 

 • Bir dijital pazarlama uzmanının deneyimi ve yapabilirliği, bir ajansın deneyimi ve becerisiyle ölçülmese de , bir dijital pazarlama ajansı zamanını onlarca markaya ayırırken, kurum içi çalışanınız zamanının %100'ünü markanızı anlamaya ve e-ticaret sitenize özel dijital pazarlama stratejileri geliştirmeye harcayacaktır.
 • Birçok e-ticaret işletmesi için (özellikle daha küçük veya yeni olanlar), şirket içi bir pazarlamacıyı işe almak , bir ajansla çalışmaya göre finansal anlamda daha avantajlı olabilir.
 • Şirket içi veya freelance bir pazarlama uzmanı, e-ticaret işletmenizin dijital pazarlama stratejilerini test edebilmek için yeterli zamana sahip olduğundan, en doğru pazarlama tekniklerini kullanacak ve doğru hedef kitleye ulaşma olasılığınızı arttıracaktır.

 

 

Düşük bütçeyle yeni bir e-ticaret girişiminiz varsa, en başından kaliteli stratejilere yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Temelde ne kadar iyi bir pazarlama stratejisi geliştirirseniz, işletmeniz o kadar hızlı ve verimli büyür. Ancak düşük bir bütçeye sahip olduğunuz için maliyete dikkat etmeniz gerekir. Freelance veya tam zamanlı bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışmak temelinizi oluşturmanın ve stratejilerinizin uygulanabilirliğini test etmenin, uygun maliyetli bir yolu olabilir. Daha sonra, bu stratejiyi mükemmelleştirmek ve şirketinizi bir sonraki seviyeye taşımak için bir dijital pazarlama ajansı ile çalışabilirsiniz.