Merhaba 👋
Comer hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Gönder

E-ticarette sıkça yapılan hatalar

 • Comer
 • E-ticarette sıkça yapılan hatalar
 • 07 Eylül 2021

E-ticarette Sıkça Yapılan Hatalar

Hızla büyüyen e-ticaret sektörü ve insanların e-ticaret yoluyla alışveriş yapma alışkanlıklarının artması, yeni girişimcileri e-ticaret sitesi açmaya teşvik ediyor. Günümüz dünyasında bir e-ticaret sitesi kurmak artık çok zor değil. Ancak e-ticaret işinizin büyümesi, yeni müşteriler edinebilmek ve mevcut müşterilerin satışlarını arttırmak, yeteneğe ve bu yeteneğinizi geliştirmenize bağlıdır. Yeteneğin yanı sıra doğru pazarlama stratejisini bulmak da çok önemlidir. Yanlış uygulanan satış ve dijital pazarlama stratejileri zaman, para ve enerjinizi kaybetmenize sebep olur. Yanlış uygulanan süreçler ve  yapılan hatalar elbette ki büyümenin bir parçasıdır. Sizi doğru olana yaklaştırır. Ancak tüm hataları birebir deneyimlemek yerine, diğer girişimcilerin düştüğü hataların farkında olursanız eğer, daha hızlı yol alır ve fırsatları kaçırmamış olursunuz. Bugün sizlere e-ticarette yapılan en yaygın hataları konuşacağız. 01. Hedef Kitlenizi Bilmemek

 Bir e-ticaret girişimcisinin yapabileceği en büyük hatalardan biri, hedef kitlesini araştırmayıp, bir hedef kitlesi tanımlamamasıdır. İşe yarar bir ürününüz var diye doğru insanların web sitenizi kendi çabalarıyla keşfedip, ziyaret etmelerini beklemek, oldukça yanlış bir hamledir.  Hedef kitlenize işletmeniz hakkında bilgi vermeli ve ürünlerinizi fark etmelerini sağlamalısınız. Bunu yapmak için hedef kitlenizin kim olduğunu ve onlara nasıl ulaşabileceğinizi bilmeniz gerekir. Hedef kitlesinin kim olduğuna dair net bir fikri olmayan bir e-ticaret girişimcisini, okyanusun ortasında pusulasız kalmış bir kaptan gibi düşünebilirsiniz. Hedef kitlenizi tanımak size sosyal medya reklamları için hangi resimleri kullanacağınızı, ürün açıklamalarında hangi cümleleri kullanacağınızı, hangi reklam ve kampanya araçlarını tercih edeceğinizi ve daha fazla bilgiyi sunacaktır. Bu yüzden potansiyel müşterilerinizi anlamak için sorular sorarak, araştırma yapmanız gerekmektedir.  Hedef kitlenizi araştırırken sorabileceğiniz bazı sorular şunlardır; Sitenizi ziyaret edip, ürün satın alabilecek kişilerin, 

 • Problemleri nelerdir?
 • Ne arıyorlar?
 • Hobileri ve ilgi alanları nelerdir?
 • Hangi sosyal sınıfa mensuplar?
 • Hangi değerler onlar için önemlidir?
 • Çevrimiçi içeriklerle nerede ve nasıl etkileşime giriyorlar?

  Bu gibi sorularla hedef kitlenizi daha yakından tanıyıp, tanımlayabilir ve bu sayede onları harekete geçirebilecek bir marka mesajı oluşturabilir, onları tekrar tekrar satın almaya teşvik eden bir alışveriş döngüsü oluşturabilirsiniz. 

02. Hangi e-Ticaret Kanallarını Seçeceğinizi Bilmemek

 Hedef müşterilerinizin kim olduğunu bilmenin yanı sıra; onlara en iyi nasıl ulaşacağınızı da bilmeniz gerekir. Onlar Facebook’ta mı? Instagram’da mı?  Amazon’dan mı yoksa Trendyol'dan mı alışveriş yapıyorlar? E-posta bültenlerini okuyorlar mı? Bu soruların yanıtlarını bilmiyorsanız, ürünleriniz ne kadar değerli olursa olsun, potansiyel müşterileriniz tarafından muhtemelen hiçbir zaman keşfedilemeyecekler.   Potansiyel müşterilerinize ulaşabileceğiniz e-ticaret kanallarının tümü aynı şekilde çalışmaz ve hatta aynı kitlelere hitap etmez. Bazıları, anlık olarak bir ürün arayıp satın almak isteyen ve e-ticaret sitenizden haberdar olmayan kullanıcılara ulaşmak için harika bir yol iken, bazıları da daha önce e-ticaret sitenizi ziyaret etmiş kullanıcılara ulaşmak için doğru sonucu verir. E-ticarette satış yapmak, sonsuz bir deneme yanılma, test etme ve optimizasyon sürecini içerir.  Potansiyel müşterilere ulaşmak için kullanabileceğiniz  yolların nasıl çalıştığını anlamak ve yeni yollar denemekten korkmamak gerekir. Hedef kitlenize ulaşmak için kullanacağınız yolları seçerken, öncelikle neyi ya da neleri hedeflediğinize karar vermeniz gerekir. 

 • Anlık olarak ihtiyaç duyduğu bir ürünü arayan kişilere mi ulaşmak istiyorsunuz?
 • Geçmişteki müşterilerinizle yeniden etkileşim kurmak mı istiyorsunuz?
 • Tamamen yeni potansiyel müşterilere mi ulaşmak istiyorsunuz?
 • Yoksa e-ticaret sitenizin trafik miktarını ve etkileşimini mi arttırmak istiyorsunuz?

  Burada yapmış olduğunuz tercihler, potansiyel müşterilerinize ulaşmak için en doğru yolları seçmenizde size yardımcı olacaktır. 

 • Arama Motorları, bir ürün ya da hizmet arayan insanları hedeflemek için mükemmel araçlardır. Bu kullanıcılar zaten o ürünle ilgilendiğinden dolayı arama eyleminde olduklarından, hızlı dönüşüm alma ihtimaliniz yüksektir.
 • Google ve Bing gibi arama motorları işletmelere metinli reklamlar, resimli reklamlar, ürün listelemeleri gibi birçok reklam seçeneği sunar. Ayrıca E-ticaret sitenizin SEO kurgularını doğru şekilde yaparak, arama motorlarında üst sıralarda çıkabilir, potansiyel müşterilerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.
 • Online Pazaryerleri de, farklı kategorilerdeki birçok ürüne kolayca ulaşılabilen, aktif olarak ürün arayıp, alışveriş yapmak isteyen kullanıcılara ulaşabileceğiniz platformlardır.
 • Trendyol gibi birçok potansiyel müşteriye ulaşabileceğiniz pazaryerlerinin yanı sıra, daha küçük niş veya yerel pazaryerlerini de kullanabilirsiniz, çünkü bunlar size daha fazla dönüşüm ve daha düşük maliyetle satış imkanı sunabilir.
 • Büyük dönüşüm potansiyeli e-posta pazarlama, müşterilere ulaşmanın harika bir yoludur. Bu yolla ulaşabileceğiniz müşteriler, sizden daha önce alışveriş yapmış olan  ya da işletmenizle size e-posta adreslerini verecek kadar ilgilenen müşterilerdir, bu da onların sizden alışveriş yapma olasılığını artırır.
 • Yeniden hedefleme, web sitenizi ziyaret eden müşterileri hedeflemenizi sağlar. Alışveriş yapanların çoğu sepetlerini terk eder, ancak çoğu zaman bu ürünlerle ilgilenmedikleri anlamına gelmez. Web sitenize bir izleme pikseli ekleyerek Google ve Facebook gibi kanallar üzerinden yeniden pazarlama reklamları yayınlayabilir, ürünleri ve sitenizi hatırlatabilirsiniz. Ayrıca, alışveriş yapanlara sitenizden almayı düşündükleri ürünleri hatırlatmak için e-posta gönderebilirsiniz.
 • Sosyal Ağlar , aktif olarak bir ürün aramayan, ancak yeni fikirlere veya içeriğe açık olan potansiyel müşterilere ulaşmanıza olanak tanır. Bu amaçla kullanabileceğiniz Facebook, Instagram, Twitter ve Pinterest gibi sosyal medya araçları, her gün dünya çapında yüz milyonlarca insan tarafından kullanılıyor ve yaşam tarzından, davranışlara kadar çok detaylı hedefleme verileri sunuyor.

 

03. Ürün Sayfalarınıza Gereken Özeni Göstermemek

 Potansiyel müşteriler, ürünlerinizi satın almadan önce ürünlerle değil de, ürün sayfalarıyla fiziksel etkileşime girerler. Ürün sayfalarınızın, potansiyel müşterilerinizin ürünü rakip siteler yerine, sizden almaya teşvik etmesi gerekir. Alışveriş yapanları cezbeden harika ürün sayfaları oluşturun:  

 • Özellikler, teknik özellikler ve avantajlar dahil olmak üzere doğru ve detaylı yazın .
 • Ürünlerinizi yüksek kaliteli ürün fotoğrafları veya videolar ile sergileyin.
 • Ürün incelemelerini ve kullanıcı yorumlarını ekleyin - ancak incelemelerin gerçek ve özgün olduğundan emin olun.
 • Ürün sayfalarınız için SEO'yu optimize edin - ilgili tüm anahtar kelimeleri ekleyin ve yinelenen, alıntı içeriklerin arama motorları tarafından geri plana atılacağından;  açıklamaları kopyala yapıştır yapmadığınızdan emin olun.

04. Kötü Alışveriş Deneyimleri Yaratmak

 E-ticaret kullanıcılarının aradığı ürünü bulup, sepete eklemesi; onu satın aldığı anlamına gelmez. Ne yazık birçok e-ticaret sitesinde terk edilmiş,  ödeme işlemi gerçekleşmemiş yüzlerce alışveriş sepeti görmeniz mümkün. Ürününüzü satın almak isteyen kullanıcıların önündeki tüm engelleri kaldırın.  Nedir bu engeller? 

 • Ödeme sürecini kolaylaştırın: Ödeme süreci zor, çözülmesi için çaba gerektiriyorsa, kullanıcıların ödeme işleminden vazgeçmeleri muhtemeldir. Dönüşümleri artırmak için ödeme sürecini olabildiğince basit hale getirin ve alışveriş sepetinizden ödeme kısmına giden adımları azaltın. Düğmeleri büyük, yazıları küçük tutun ve gereksiz tüm alanları kaldırın.
 • Kullanıcılarınızı üyelik, kullanıcı hesabı açma konusunda zorlamayın.
 • Müşterilerinizin verdiği bilgiler her ne kadar onları tanımanıza ve yeni pazarlama stratejilerinizi geliştirirken faydalanmanıza sebep olsa da, kullanıcılarınızı üye olmaya zorlamak bazı potansiyel müşterilerinizi kaybetmenize neden olabilir. Reklamlarınızdan ya da farklı kanallardan e-ticaret sitenize ulaşan ve amacı hızlıca istediği ürünü almak ve alışverişini tamamlamak isteyen kullanıcılar için e-ticaret sitenize “üye olmadan devam et misafir olarak satın al” gibi özellikler ekleyerek, dönüşümlerinizi arttırabilirsiniz.
 • Beklenmedik ücretlerle kullanıcılarınızı şaşırtmayın. 
 • Fiziksel ya da çevrimiçi alışverişin olmazsa olmazı, kesinlikle güvendir. Kullanıcılarınızın size güven duymamaları, en son isteyeceğiniz şeydir. O yüzden olabildiğince şeffaf ve anlaşılır olmanız gerekmektedir. Kullanıcılarınız ödeme sayfasına ulaşıp vergi, nakliye gibi beklenmedik ücretlerle karşılaştıklarında sitenizi terk edebilirler. Elbette ki vergi, nakliye vs. gibi masrafları siz ödemek zorunda değilsiniz, bu bilgileri ödeme sayfasına ulaşmadan önce kullanıcılarınızla paylaştığınız takdirde, onların ödeme sayfasında beklenmedik masraflarla karşılaşmasını engeller, güvenlerini sarsmazsınız.
   
 • Alışveriş yapanlara yeterli ödeme seçeneği sunun: Kullanıcılarınızın e-ticaret sitenizden alışveriş yapmak isteyip, kendilerine uygun bir ödeme yöntemi bulamadıkları için sitenizi terk etmek zorunda kalmalarını istemezsiniz. Kredi kartlarından, dijital cüzdanlara ve mobil ödeme çözümlerine kadar onlarca online ödeme yöntemi bulunuyor. Tüm seçenekleri sunmasanız da , hedef müşterilerinizin hangi ödeme yöntemlerini tercih ettiğini tespit edip, onlara odaklanabilirsiniz.

05. Başarısız Müşteri Hizmetleri Sunmak

 Müşterileriniz işinizin can damarıdır. Mevcut bir müşteriyi elde tutmak sadece daha kolay ve daha karlı olmakla kalmaz, aynı zamanda mutlu olacakları bir müşteri hizmeti sunarsanız, muhtemelen daima sizi tercih etme ihtimallerini de arttırırsınız. Kullanıcıların sorularına geç yanıt vermek veya haklı iade ve ürün değiştirme taleplerini reddetmek, müşteri ilişkileri konusunda yetkin olmayan müşteri hizmetleri personeli çalıştırmak, mevcut müşterileri kaybetmenin ve potansiyel müşterilere ulaşmaktan kaçınmanın kesin bir yoludur. 

 • E-ticaret sitenize ulaşan kullanıcılarınızın mesajlarına hızlıca  yanıt verin.
 • Sosyal medyadaki soru ve yorumları yanıtlayın.
 • Müşteri şikayetlerini telefon ve e-posta yoluyla ulaşarak çözümleyin.

Müşterilerinizin size ihtiyacı olduğu anda orada olun, onlara tüm dikkatinizi ve desteğinizi sunun.