Merhaba 👋
Comer hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Gönder

kullanıcı dostu e-ticaret sitesi oluşturmak İçin gerekli 9 İpucu

  • Comer
  • kullanıcı dostu e-ticaret sitesi oluşturmak İçin gerekli 9 İpucu
  • 10 Eylül 2021

KULLANICI DOSTU E-TİCARET SİTESİ OLUŞTURMAK İÇİN GEREKLİ 9 İPUCU

 

 

Küresel perakende e-ticaret satışlarının önümüzdeki iki yıl içinde 6,54 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

E-ticaret sektörünün çığ gibi büyüdüğü çok açık.

 

Bir e-ticaret girişimine sahip olmayı düşünüyorsanız, Comer e-ticaret altyapısından size en uygun e-ticaret paketini seçerek; kolları sıvamanın vakti geldi.

 

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapma taleplerinin artmasıyla, e-ticaret sitelerinde yoğun trafik söz konusu, ve başarılı e-ticaret sitelerinin ziyaretçileri hızla artıyor.

 

Bu ziyaretçileri müşteriye dönüştürdüğünüz anda, diğer e-ticaret sitelerinden başarı konusunda ayrışıyorsunuz. Bu nedenle web sitenizi müşteri deneyimini göz önünde tutarak tasarlamanız gerekmektedir.

 

Bu yazımızda, müşteri odaklı bir e-ticaret sitesi tasarlamak için aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeylere göz atacağız.

 

Müşterilerin Tercih Ettiği Bir E-Ticaret Sitesi Tasarlamak İçin

9 İpucu:

 

E-ticaret web sitenizi tasarlarken müşterilerinizle empati kurmanız gerekiyor. Akıllarına gelebilecek soruları, problemlerini ve endişelerini düşünün, bu düşünceler e-ticaret sitenizi tasarlarken size yol haritası olacaktır.

 

İyi tasarlanmış bir e-ticaret sitesinde müşterilerin istediklerini olabildiğince çabuk bulmaları gerekir. Tüm detaylar göz önünde ve oldukça kolay olmalıdır.

 

1.Kullanıcı dostu bir e-ticaret sitesi, cep telefonu, tablet veya masaüstü bilgisayar gibi her türlü cihazdan ziyaret edilebilmelidir. Hangi cihazda olduklarına bakılmaksızın, e-ticaret siteniz kullanıcılara aynı deneyimi sağlamalıdır. İşte tam bu noktada responsive e-ticaret sitesi tasarım özelliği devreye giriyor.

 

Comer e-ticaret altyapısı tüm e-ticaret paketlerindeki responsive özelliği sayesinde, e-ticaret sitenizin tasarım düzenini otomatik olarak farklı ekran boyutlarına uyacak şekilde ayarlar.

 

Mobilden e-ticaret sitenize giriş yapan kullanıcı ürün fotoğraflarını tam göremiyor ya da yazıları okumak için ekranı kaydırmak zorunda kalıyorsa, maalesef e-ticaret sitenizdeki ziyareti çok uzun sürmeyecektir. Bu deneyimi yaşayan kullanıcıyı müşteriye dönüştürmek, hayli zor bir ihtimaldir.

 

2. Sayfa yüklenme sürenizi azaltın. Kendi deneyimlerinizi düşünün, açılması uzun süren siteleri beklemek yerine, alternatiflerini tercih etmiyor musunuz? Çünkü bir e-ticaret sitesinin açılmasını beklemek sıkıcı olmasının yanı sıra zaman kaybıdır da.

 

Bir araştırmaya göre, yüklenmesi yaklaşık 1,5 saniye süren sayfaların terk edilme oranı %38,24’leri buluyorken; yüklenmesi 3 saniyeden uzun süren sayfaların terk edilme oranı ise %44,28’leri buluyormuş.

 

E-ticaret sitenizi hızlandırmak için ne yapabilirsiniz? Comer yüksek teknolojisi sayesinde, e-ticaret paketlerinin tümünde hız konusunda rakiplerine fark atmaktadır. Comer e-ticaret altyapısı ve hızlı e-ticaret paketleri konusunda detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

3. Yüksek kaliteli görseller kullanın. Potansiyel müşteriler fiziksel bir mağazadan alışveriş yaparken, bir ürünü satın almadan önce dokunabilir, koklayabilir ve hissedebilir. İnternet üzerinden alışveriş yapan kullanıcılar maalesef o lükse sahip değiller. Bunun yerine, ürünü değerlendirmek için e-ticaret  sitesindeki fotoğraflara ve videolara bakarlar.

 

Net, yüksek kaliteli, açıklayıcı ve estetik görseller, bir müşterinin satın alma kararını etkilemede çok etkilidir.

 

Müşterilerinize sattığınız ürün hakkında daha iyi bir fikir vermek için birden fazla resim yüklediğinizden emin olun.

 

Ürünlerin fotoğraflarını seçerken ürünün özelliklerin ön planda olmasına dikkat edin.

 

4. Müşteri yorumlarını belirgin bir şekilde görüntüleyin. Kullanıcıların satın alma kararlarını etkileyebilecek bir diğer önemli faktör de müşterilerin geri dönüşleridir.

 

Kullanıcı yorumları ve değerlendirmeleri, potansiyel bir müşterinin güvenini kazanabilir ya da  kırabilir. 

 

İnsanlar, paralarını doğru yere harcadıklarından emin olmak istedikleri için bir ürünü satın almadan önce genellikle ürün hakkındaki yorumlara bakarlar.

 

Potansiyel müşteriler kalite, müşteri hizmetleri ve güven için diğer kullanıcıların fikirlerine daha çok güveniyor.

 

E-ticaret sitenizi tasarlarken bu müşteri ihtiyacını göz önünde bulundurun. İnsanların, ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili incelemeleri bulmasını kolaylaştırın. İnceleme ve kullanıcı yorumları bölümünü belirgin bir şekilde görüntülediğinizden emin olun.

 

5. Ödeme işlemini basitleştirin. E-ticaret sitenizden alışveriş yapmak isteyen bir kullanıcı satın almaya karar verdikten sonra, ödeme sürecini tamamlamak için sitenizde ne kadar çaba harcıyor? Birden fazla sayfayı geçip, çok fazla ayrıntı paylaşmak zorunda kalıyor mu? Cevabınız evet ise, konuyu bir de müşteriler tarafından değerlendirmeniz gerekebilir.

 

E-ticaret sitenizdeki kullanıcılarınız, yorgun oldukları veya dikkatleri dağıldıkları için ödeme sürecini yarıda bırakabilir. Bunu önlemek için, ödeme işlemini mümkün olduğunca basit ve kullanışlı hale getirin.

 

Potansiyel müşterilerinizden yalnızca ihtiyacınız olan bilgileri girmelerini isteyin. Ad, adres ve ödeme yöntemi gibi bilgiler satın alma işlemini tamamlamak için fazlasıyla yeterlidir.

 

Comer E-ticaret Altyapısı, genel müşteri deneyimini ve dönüşüm oranını iyileştirmek için uygun bir ödeme sürecinin önemli olduğunu bilir ve sunduğu e-ticaret paketlerinde kullanıcı odaklı ödeme süreçleri sunar. Birkaç tıklamayla ürünü seçebilir, ödemeyi tamamlayabilir ve siparişi oluşturabilirsiniz. 

 

6. Web sitenizin gezinme yapısını optimize edin. Bir e-ticaret sitesi sahibi veya pazarlamacısı olarak hedefiniz, kullanıcılar için toplam tıklama sayısını en aza indirmek olmalıdır. Aradıklarını hızlı ve kolay bir şekilde bulabilmelidirler.  Ancak, tüm ürünleri ana sayfada görüntüleyemezsiniz. 

 

Nasıl bir çözüm bulabilirsiniz?

 

Web sitenizin optimizasyonunu iyileştirmek için ne yapabilirsiniz ? Tüm ürünlerinizi birkaç ana kategoriye ayırın.

 

Örneğin, bir giyim web siteniz varsa, gündelik giysiler, parti giysileri, resmi giysiler ve daha fazlası gibi kategorilere sahip olabilirsiniz.

 

Tüm kategorilerinizin gezinme çubuğunuza sığabilmesi gerektiğini unutmayın. Bu şekilde kullanıcılar ilgilendikleri kategoriyi, bulundukları herhangi bir sayfadan doğrudan ziyaret edebilirler.

 

Ayrıca, arama çubuğunuzun tüm sayfalarda belirgin bir şekilde görüntülendiğinden emin olun. Bu, ürünleri aramak için gereken süreyi azaltabilir. 

 

7. Ödeme için birden fazla seçenek sağlayın. E-ticaret sitelerindeki en popüler ödeme yöntemleri, kesinlikle kredi kartları ve banka kartlarıdır. Ancak bu, tüm kullanıcılarınızın bu yöntemi kullanacağı anlamına gelmez.

 

Kredi kartı kartı olmayan ve kapıda ödeme seçeceğini kullanmak isteyen potansiyel müşterilerinizi kaybetmeyi göze mi alacaksınız?

 

Havale yöntemini daha güvenilir bulan kullanıcılarınız için çözümünüz ne?

 

Farklı tercihleri göz ardı etmeniz kullanıcıların alışveriş sepetini terketmesine ve e-ticaret sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınızı kaybetmenize sebep olabilir.

 

Bunu önlemek için e-ticaret web sitenizde birden fazla ödeme seçeneği sunun.

 

Comer E-ticaret altyapısından aldığınız e-ticaret paketlerine tek tıkla farklı ödeme yöntemlerini entegre edebilirsiniz.

 

8. Sıkça sorulan soruları ekleyin. Kullanıcılar e-ticaret sitenizden alışveriş yaparken bazı endişeler yaşayabilirler. Bu endişeler geri ödeme politikası, iade politikası veya ürünlerle ilgili olabilir. 

 

Müşterilerinizin sizi aramak veya size e-posta göndermek zorunda kalmadan sorularına yanıt bulmasını kolaylaştırın.

 

Size ulaşmaya gerek kalmadan sorularını cevaplayın. Bunun için empati kurmalı onların soru ve endişelerini anlamalısınız . Bulduğunuz soru ve cevapları Sıkça Sorulan Sorular (SSS) bölümünde, görünür bir şekilde paylaşın.

 

9. Chatbotlardan yararlanın. Chatbotlar, genel müşteri deneyiminizi yükseltmek için harika bir araçtır. Bunlar aracılığıyla müşterilerinizin sorularına cevap verebilir, ürün önerileri sunabilir ve hatta e-ticaret sitenizi ziyaret eden müşterilerinizi, müşteri hizmetleri temsilcilerine bağlayabilirsiniz. Sosyal medya platformlarında sunulan sohbet robotlarını da kullanmayı unutmayın.

 

Etkileşiminiz ne kadar fazla olursa, kullanıcılarınızın e-ticaret sitenize duyduğu güven artacaktır.

 

 

Müşteri Odaklı Bir E-Ticaret Web Sitesi Oluşturmaya Hazır mısınız?

 

“Müşteri her zaman haklıdır” cümlesi ateşleyici gücünüz olmalı  ve e-ticaret sitenizi tasarlarken, kullanıcılarınızın sevecekleri özellikleri düşünmeniz gerekmektedir.  Nihai hedefiniz onlara sorunsuz bir alışveriş deneyimi sunmak olmalıdır. E-ticaret web sitenizi geliştirmek ve müşteri deneyiminizi yükseltmek için yukarıda belirtilen ipuçlarını kullanabilir,  müşteri odaklı bir e-ticaret web sitesi oluşturma hakkında sorularınız varsa [email protected] adresinden bize ulaşabilirsiniz.