Merhaba 👋
Comer hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Gönder

E-ticaret nedir? Nasıl yapılır?

 • Comer
 • E-ticaret nedir? Nasıl yapılır?
 • 05 Eylül 2021

E-Ticaret Nedir? Nasıl yapılır?

Konunun birçok yönüne girmeden önce, temel konulara hızlıca değinelim:

E-Ticaret Nedir?

Elektronik ticaret anlamına gelen e-ticaret, ürün veya hizmetlerin tüketicilere, internet üzerinden satılmasına denir.

E-ticaret sektörü son yıllarda katlanarak büyüdü ve büyük bir ivmeyle büyümeye devam ediyor.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler, şirketler ve hatta özel kişiler e-ticaret dünyasına adım atarak kazanmaya başladı bile. E-ticaret, kullanıcıların istediği herhangi bir ürün veya hizmeti, dünyanın hemen her yerinden, günün herhangi bir saatinde bulup, satın almasını mümkün kıldı. Bu tür avantajlar girişimcilerin git gide daha çok dikkatini çekti ve  e-ticaret nedir? nasıl yapılır? soruları daha fazla duyulmaya başladı.

E-ticaretin büyüyen ve kazançlı dünyası girişimcilere ne gibi imkanlar sunuyor?

E-ticaretin avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Global pazarda satış yapma imkanı,
 • 7 gün 24 saat mağazanızı açık tutma imkanı,
 • Müşterileri hedefleme imkanı,
 • Her yerden çalışabilme imkanı,
 • Daha düşük maliyetle, daha büyük girişim yapma imkanı.

 

Kimler E-Ticaret Yapabilir?

Herkes! Kelimenin tam anlamıyla herkes e-ticaret yapabilir.  

Ancak başarılı e-ticaret yapabilmek için, belli temel öğelere sahip olmak gerekir.

Başarılı e-ticaretin temel unsurları şunlardır:

 • Satılacak bir ürün veya hizmet
 • Bunları satmak için bir yer (örneğin bir e-ticaret web sitesi)
 • Müşterileri çekmek için bir e-ticaret pazarlama stratejisi

 

Şimdi bu temel unsurlara bir göz atalım;

Satılacak Ürün veya Hizmet

E-ticarete giriş yapmaya karar verdiyseniz, satmak için bir ürün veya hizmete ihtiyacınız olacak. Bu ürün sizin ürettiğiniz ya da  başka bir yerden temin ettiğiniz bir ürün olabilir. Ürününüzü diğer işletmelere (B2B) ya da tüketicilere (B2C) satabilirsiniz. Benzersiz / niş bir ürün tercih etmeniz sizi rekabette üst sıralara çıkarır. Ayrıca maliyet ve satış dengesini çok iyi hesaplamanız gerekmektedir.

 

Ürünlerinizi Satabileceğiniz Bir Yer

Ardından, ürün ya da hizmetinizi nerede satacağınızı bulmanız gerekecek. E-ticaret, doğası gereği internet üzerinden satış yapmaktır, bu nedenle ürünlerinizi satmak için bir web sitesine ve/veya bir e-ticaret platformuna ihtiyacınız olacaktır. Comer E-ticaret altyapısı sayesinde her bütçe ve ölçeğe göre esnek yapıda e-ticaret mağazalarına sahip olabilir, mağazanıza ürünlerinizi kolayca yükleyerek, kısa sürede e-ticaretin büyüyen dünyasına adım atıp, satışa başlayabilirsiniz.

 

E-Ticaret Pazarlama Stratejisi

Son olarak, potansiyel müşterilerinizi e-ticaret sitenize çekmek için iyi bir pazarlama stratejisine sahip olmanız gerekir. E-ticaret mağazanız, fiziksel mağazalarda olduğu gibi insanların geçerken vitrini görüp girebileceği bir mağaza değildir. Potansiyel müşterilerinizi, sizin mağazanıza çekmeniz gerekmektedir.

E-ticarette başarılı olmak için dijital pazarlama kısmını önemsemeniz gerekmektedir. Stratejileri denemek, sundukları etkileşim oranına göre sürekli revize etmeniz gerekmektedir.

Dijital pazarlama stratejinizi belirlerken kullanabileceğiniz araçlardan bazıları şunlardır:

Sosyal medya

Sosyal medya, e-ticaret sitenizin bilinirliğini arttırmak için mükemmel bir araç olmasının yanı sıra, çok güçlü bir dijital etki kanalıdır. Yeni markaların sosyal medya hesapları olmadan e-ticaret dünyasında başarılı olması neredeyse imkansızdır. Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram ve diğer sosyal medya araçları başarınızı desteklemek için başvurabileceğiniz, çok güçlü araçlardır.

 

Kullanıcı hedefleme ve gerçek zamanlı etkileşimden, müşteri hizmetlerine, reklamdan, doğrudan satışa kadar, bu platformları kullanarak potansiyel müşterilerinize ulaşıp, satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

SEO - Arama Motoru Optimizasyonu

SEO , web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olan teknikleri ifade eder. Bu teknikler, e-ticaret sitenizdeki  ürün veya hizmetlerin sağlayabileceği çözümleri arayan kişiler için, daha görünür hale getirir. Aradığınızı bulmak için bir Google aramasının 2. veya 3. Sayfasını ne sıklıkta tıkladığınızı düşünün. Neredeyse hiç. Bu sebeple arama motorlarındaki ilk sayfa, olmanız gereken, olmayı hedeflediğiniz yer olmalıdır

Bunu nasıl yapacağınız konusunda detaylı araştırma ve çalışmalar yapmanız gerekir.  SEO, ürün açıklamarını nasıl yazdığınızdan, SEO dostu, doğru anahtar kelimeler içeren blog gönderiler yayınlamaya ve pazarınız için doğru e-ticaret satış hunisi oluşturmaya kadar her şeyi kapsayabilir. 

E-posta pazarlama

E-posta pazarlamanın gücünü hafife almayın . Kitlenizle aktif iletişimi canlı tutmak için başarılı bir araçtır. Bununla birlikte, kitlenizle iletişimi canlı tutmak ile onları çok fazla e-posta ile bunaltmak arasında bir denge bulmanız gerekecektir.

Comer E-Ticaret altyapısı ile oluşturmuş olduğunuz e-ticaret sitelerinde, Comer’ın kolay paneli sayesinde kullanıcılarınıza sepette unuttukları ürünleri hatırlatan e-postalar gönderebilir, bireysel ya da toplu gönderdiğiniz e-postalar ile onlara özel kampanyalar, hediye kuponları sunarak, dönüşümlerinizi arttırabilirsiniz.